Ogłoszenia

Poniżej będziemy prezentować najważniejsze ogłoszenia związane z gromadą

Ogłoszenia 11.09.2019

 • Zbiórki. Zbiórki zuchowe będą odbywały się w piątki od 17:30 do 19:00, począwszy od tego piątku, 13 września w Domu Katechetycznym parafii NSPJ.
 • Składki. Bardzo proszę o uregulowanie składek już do III kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.

Ogłoszenia 03.07.2019

Wyjazd na kolonię: W związku z tym, że z Raciborza jedzie 4 zuchów i 3 osoby kadry, autokar wyjeżdża z Bytomia (Tesco Szombierki, Karpacka 1A, link do mapy) o 23:00 (6 lipca). W związku z tym prosiłbym o kontakt rodziców, którzy mogliby nas przewieźć do Bytomia i dysponowali wolnymi miejscami.

Ogłoszenia 21.06.2019

Termin: Wyjazd: 6.07. wieczór ok. 23:00 – tak, aby dojechać na śniadanie dnia następnego. Powrót: wyjazd wieczorem 19.07., przyjazd do domów rankiem 20.07.  Szczegółowe godziny i miejsca zbiórki doprecyzujemy na ok. tydzień przed kolonią, ze względu na rozmowy z Bazą Wypoczynkową i Przewoźnikiem. Przewoźnikiem jest firma Woj-Tur.

Miejsce: „Leśnik 3” nad jeziorem Białym, Augustów, Strękowizna http://www.lesnik3.pl/lesnik-3-nad-jeziorem-bialym.html#start Ośrodek jest położony przy terenie leśnym nad brzegiem jeziora. Domki: Czapla bez pierwszego mieszkania, Perkoz, Mewa (mapka na stronce). Każde mieszkanie 5cio osobowe, z łazienką i ubikacją. Komendant Kolonii będzie pełnił służbę Ratownika Medycznego. W Ośrodku zatrudnimy okresowo dwóch ratowników WOPR aby można było skorzystać z kąpieliska.

Wpłaty: sugerowana kwota – 900 zł, wysokość kwoty jest dobrowolna – chcemy aby każdy Zuch niezależnie od statusu materialnego mógł pojechać, dlatego ostateczną kwotę proszę ustalać z drużynowym Gromady. Jak co roku Komendant i jego żona pobierają dotację z UM na kolonię zuchową. W tym roku kwota dotacji na wypoczynek to 42 tys. zł.

Do KOŃCA czerwca na konto należy wpłacić całość deklarowanej kwoty.

Kolonia to czas gdzie zuchy stają się samodzielne i uczą się w boju nowych umiejętności, lecz niektóre rzeczy – choć w stopniu podstawowym – muszą mieć opanowane:
ZUCH KTÓRY NADAJE SIĘ NA KOLONIĘ TO ZUCH KTÓRY:
 • Zdaje sobie sprawę że jedzie na 2 tygodnie z dala od domu i rodziców, potrafi się obejść bez codziennego dzwonienia do rodziców (częste telefony do rodzica podłamują psychicznie zucha, przez co spada morale całej grupy). Jeżeli są jakiekolwiek przesłanki ku temu że dziecko jeszcze nie jest gotowe – proszę nie zmuszać go do wyjazdu. Miejsce kolonijne jest w środku lasu, zuchy będą spać w oddzielnych domkach – jest to wielka atrakcja, lecz również trzeba wziąć pod uwage przygotowanie psychiczne swojego dziecka.
 • Wie że codziennie trzeba zmieniać bieliznę i wie jak segregować i składować „brudy”.
 • Potrafi zorganizować swoje miejsce przy łóżku – pościelić łóżko, poukładać swoje rzeczy, wie jakie ma ubrania i potrafi ubrać się stosownie do potrzeby.
 • Potrafi się sam załatwić (wie jak postępować w sytuacjach kryzysowych), umie się umyć – wie do czego służy mydło, zdaje sobie sprawę z potrzeby higieny, prał ręcznie. Wie że jak ma skarpetki na nogach, to nie powinien chodzić w nich po łazience, lub innych miejscach.
 • Wie jakie zasady obowiązują podczas wspólnego spożywania posiłków.
 • Potrafi sprzątać – zamiatać, wycierać kurze.
 • Nade wszystko wie że jak tylko ma jakiś problem, ma zwracać się do Druhów, ponieważ rodziców nie ma na miejscu, a kiedy Druh nie wie o czymś, to siłą rzeczy nie zareaguje.

lista potrzebnych rzeczy – minimum:

– piżama + śpiwór + prześcieradło (na miejscu Ośrodek oferuje swoją pościel, ale z założenia polecamy wziąć chociaż to minimum jakim jest śpiwór i prześcieradło);

– bielizna: majtki, skarpetki, koszulki- w zupełności wystarczy 6 par – będziemy w połowie robić „Wielkie Pranie” – rodzic który nigdy nie robił z dzieckiem ręcznego prania płaci podwójnie za kolonię;

– slipy kąpielowe;

– spodnie: długie mundurowe, dresy, krótkie – najlepiej gładkie w kolorze zielonym, żeby można było je też do munduru założyć;

– polar x2;

– kurtka + ponczo przeciw deszczowe;

– przybory do mycia (najlepiej szare mydło- będziemy nim również prać), ręcznik;

– krem z filtrem, aerozol na komary i kleszcze;

– mały plecak na wycieczkę;

– mundur (bluza,czapka, chusta);

– wygodne pełne buty (adidasy), kalosze;

– podbita legitymacja szkolna;

– scyzoryk/nożyk do patyków, latarka;

– PODPISANE leki Zucha wraz z PODPISANĄ, dokładną i prostą informacją jak i kiedy je zażywać;

– słodycze w osobnym worku – będziemy je zbierać do wspólnej puli gromady i dzielić się nimi w śród zuchów. Oprócz tego każdy zuch będzie codziennie dostawał na podwieczorek owoce;

– kieszonkowe 20 zł- wystarczy w zupełności – nie ma sklepów w lesie…

– nie zachęcamy do zabierania telefonów komórkowych, oraz innych urządzeń. Zuchy będą mogły dzwonić z telefonów Kadry. Jeżeli jakiś Zuch będzie miał ze sobą telefon – będzie on przechowywany u Drużynowego. Zuchy będą dostawać telefony na ciszy poobiedniej. Z doświadczenia wiemy że telefony do rodziców nie dają pozytywnych efektów. Czasem nieraz lepiej zadzwonić do Drużynowego, bądź Komendanta w celu zasięgnięcia języka – „co u syna”. W przypadku braku zaufania do kadry Kolonii – nie wysyłać dziecka na wyjazd.

Prosimy aby każda rzecz była wyraźnie podpisana – każde majtki, każda skarpetka , szczoteczka, pojemnik. Mogą to być inicjały, bądź nazwisko – ważne żeby było niepowtarzalne i żeby Zuch wiedział jak ma podpisane. Co znalezione, nie podpisane i bez właściciela raczej już nie wróci z kolonii.

Jeżeli Państwo mają jakieś pytania – prosimy o kontakt z Drużynowym, bądź Komendantem Kolonii:

Komendant Koloni (Kierownik Wypoczynku): harcmistrz Konrad Nycz – tel. 723 897 051, konrad.nycz@zhr.pl

Ogłoszenia 21.03.2019

 • Zbiórki. 27 kwietnia zbiórka normalnie, 3 maja zamiast zbiórki udział w obchodach miejskich. Od 10 maja zbiórki normalnie
 • Obchody 3-ego maja. Zbiórka 3 maja, 10:30 na placu obok kościoła farnego (plac z fontannami przy rynku). Msza o 11:00, potem przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich (Park Zamkowy). Zakończenie około 13:00. Za udział jest sprawność „Strażnik Pamięci Narodowej”, a także 15 „piąteczek”. Zbiórka w mundurach oraz czapkach z wilczkiem. W razie niepogody ZHR-owski softshell lub czarna kurtka (jeśli Państwo posiadają).
 • Kolonia. Pierwsze informacje o kolonii.
  • Termin: 6.07 (wyjazd w nocy) – 19.07.2019 r. (wyjazd w nocy, przyjazd 20.07)
  • Miejsce: „Leśnik 3” nad jeziorem Białym, Augustów, Strękowizna http://www.lesnik3.pl/lesnik-3-nad-jeziorem-bialym.html#start Ośrodek jest położony przy terenie leśnym nad brzegiem jeziora.
  • Domki: Czapla bez pierwszego mieszkania, Perkoz, Mewa (mapka na stronce). Każde mieszkanie 5-cio osobowe, z łazienką i ubikacją.
  • Koszt: 900 zł
  • Do dyspozycji jadalnia w razie niepogody, boiska i kąpielisko niestrzeżone (możliwość zatrudnienia ratowników w ustalonych terminach), Komendant kolonii będzie zabezpieczał medycznie (ma odpowiednie uprawnienia).
  • Terminy wpłat: 3 raty x 300zł – do końca kwietnia, maja, czerwca. Pierwsza rata bezzwrotna. Do 31 kwietnia trzeba wpłacić jakąkolwiek zaliczkę, może być nawet 100 zł, ale najlepiej 300 zł. Brak wpłaconej zaliczki to brak możliwości wyjazdu na kolonię.
  • Konto do wpłat: 39 88760009 0034 9011 2000 0013. Odbiorca: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Górnośląski ul. Damrota 2a oficyna 45-064 Opole Wpłaty: 1RGZ_imie_nazwisko_składka programowa_kolonia2019
  • Karty Uczestników – wzór wg HAL2019, wypełnić do 31.04.2019 r. i oddać do drużynowego.
  • Ważne: Oprócz kart uczestnika potrzebujemy również załącznik – zgoda RODO.
 • Składki. Bardzo proszę o uregulowanie składek już do II kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.

Ogłoszenia 21.03.2019

 • Zbiórki. Zbiórki odbywają się bez przerw do 13 kwietnia.  20 kwietnia z racji świąt zbiórki nie ma. 27 kwietnia zbiórka normalnie, 3 maja zamiast zbiórki udział w obchodach miejskich (więcej informacji później). Od 10 maja zbiórki normalnie
 • Kolonia. Pierwsze informacje o kolonii.
  • Termin: 7.07. – 19.07.2019 r.
  • Miejsce: „Leśnik 3” nad jeziorem Białym, Augustów, Strękowizna http://www.lesnik3.pl/lesnik-3-nad-jeziorem-bialym.html#start Ośrodek jest położony przy terenie leśnym nad brzegiem jeziora.
  • Domki: Czapla bez pierwszego mieszkania, Perkoz, Mewa (mapka na stronce). Każde mieszkanie 5-cio osobowe, z łazienką i ubikacją.
  • Koszt: 900 zł
  • Do dyspozycji jadalnia w razie niepogody, boiska i kąpielisko niestrzeżone (możliwość zatrudnienia ratowników w ustalonych terminach), Komendant kolonii będzie zabezpieczał medycznie (ma odpowiednie uprawnienia).
  • Terminy wpłat: 3 raty x 300zł – do końca kwietnia, maja, czerwca. Pierwsza rata bezzwrotna.
  • Karty Uczestników – wzór wg HAL2019, wypełnić do 31.04.2019 r. i oddać do drużynowego.
 • Składki. Bardzo proszę o uregulowanie składek już do I kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.

Ogłoszenia 4.12.2018

 • Zbiórki. W piątek, 7 grudnia zbiórki nie ma. 14 grudnia zbiórka od 17:30 do 19:00. 21 grudnia zamiast zbiórki jest Wigilia środowiska (więcej poniżej). Zbiórka w nowym roku w piątek, 4 stycznia (17:30-19:00) i tak co tydzień aż do początku ferii (8 lutego). Jeśli zbiórki nie będzie z powodów losowych, wtedy otrzymają Państwo stosowną informację.
 • Wigilia. Jak co roku robimy wigilię, w tym roku będzie w piątek, 21 grudnia od 18 do 20. Zapraszamy zuchy oraz ich rodziny. Każdy powinien przynieść coś na nasz wspólny stół (ciastka, ciasto, picie). Bardzo proszę o uregulowanie składek do IV kwartału włącznie, ponieważ w czasie wigilii każdy zuch z opłaconymi składkami otrzyma skromny prezent.
 • Składki. Bardzo proszę o uregulowanie składek już do IV kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.

Ogłoszenia 31.10.2018

 • Zbiórki. W piątek, 2 listopada zbiórki zuchowej nie ma. Kolejna zbiórka 9 listopada od 17:30 do 19:00 i tak co tydzień. Jeśli zbiórka zostanie odwołana, wtedy dostaną Państwo SMS.
 • Święto Niepodległości. 11 listopada mają miejsce obchody święta Niepodległości, w tym roku przypada 100. rocznica. Zbiórka o 8:30 na Rynku, o 9:00 Msza św., a po Mszy – apel. Zakończenie ok. 10:30. Za udział można zdobyć sprawność oraz pięć „piąteczek”.
 • Składki. Bardzo proszę o uregulowanie składek już do IV kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.

Ogłoszenia 29.08.2018

 • Rozpoczęcie roku harcerskiego. Harcerze zapraszają do Obory. Zbiórka na parkingu przed Oborą o 15:00. Planowane zakończenie ok. 18:30. Należy zabrać kiełbaskę na ognisko i coś do picia. Zbiórka w mundurach.
 • Zbiórki. Pierwsza zbiórka odbędzie się w piątek, 7 września o 17:30 (do 19:00). Prosiłbym o informację jeśli termin zbiórek nie odpowiada. Najlepiej, aby na pierwszą zbiórkę każdy przyniósł karteczkę z dniem tygodnia i godziną jaka pasuje na zbiórki zuchowe.
 • Bardzo proszę o uregulowanie składek już do III kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry i w lipcu będę musiał wyłożyć prywatne pieniądze na składki gromady.
 • W ramach umundurowania polowego wprowadzamy nowe koszulki granatowe, ponieważ są tanie i łatwiej je będzie domawiać. Prosiłbym o przyniesienie 19 złotych i rozmiaru (dostępne tutaj) najpóźniej do 28 września.

Ogłoszenia 08.06.2018

 • Wyjazd do Obory – Gra Gwiazdkowa. Sobota, 9 czerwca o 9:35 na przystanku autobusowym obok DYWYTY (plac Konstytucji 3 Maja), autobus odjeżdża o 9:48. Ewentualnie można dziecko przywieźć około 10:15 na parking przed Oborą (będziemy tylko przez niego przechodzić w stronę Zaczarowanego Ogrodu)
  Koszt: 5 zł (warunek udziału w wyjeździe to opłacone składki do III kwartału 2018 roku)
  Co zabrać? Kanapki, coś do picia, coś słodkiego (proszę jednak z tym nie przesadzać jeden batonik wystarczy), wygodne buty, mundur zuchowy (bluza, chusta zuchowa i czapka baseballówka – można spakować do plecaka, mundur trzeba będzie założyć jedynie na czas gry gwiazdkowej), spodnie do pobrudzenia, podbita legitymacja szkolna.
  Powrót: Wyjazd z przystanku obok Auchan 14:57, wysiadamy na przystanku na Placu Konstytucji 3 Maja (po przeciwnej stronie niż wsiadaliśmy) o 15:13. Można próbować odebrać dziecko z przystanku w Auchan, ew. czekać na parkingu będziemy przechodzić tam w drodze na przystanek ok. 14:30-14:40.
 • Wymagania na gwiazdkę:
  znajomość Prawa i Obietnicy Zucha
  – znajomość położenia, barw, godła i hymnu Polski
  – znajomość drzew i krzewów po liściach,
  – umiejętność przyszycia guzika, wyszycia litery,
 • Ostatnia zbiórka odbędzie się 15 czerwca. 22 czerwca zbiórki już nie ma.

Ogłoszenia 29.05.2018

 • Ostatnie zbiórki w tym roku harcerskim: 1 czerwca, 8 czerwca, 15 czerwca. 9 czerwca bieg na gwiazdkę w Oborze.
 • Kolonia: Uzupełnione karty trzeba oddać do piątku, 1 czerwca. Konto do wpłat: ZHR Okręg Górnośląski, 39 88760009 0034 9011 2000 0013, Tytuł przelewu (musi być w takiej formie, aby nie został naliczony 23% podatek VaT): 1RGZ Imię_i_nazwisko_zucha składka programowa kolonia 2018
 • Bardzo proszę o uregulowanie składek już do kwartału włącznie jeśli to możliwe, ponieważ płacimy składki z góry i w lipcu będę musiał wyłożyć prywatne pieniądze na składki gromady.
 • Sofsthelle będą do odbioru w przeciągu dwóch tygodni.

Ogłoszenia 11.05.2018

 • Co najmniej jeszcze jedna wycieczka do Obory odbędzie się, ale w późniejszym terminie. Z powodów osobistych nie mogę zorganizować jej jutro.
 • Softshelle: Jest możliwość zamówienia softshella środowiskowego. Normalny koszt kurki będzie wynosił 160 zł. W przypadku zamówienia go teraz, koszt wynosi 80 zł, ponieważ udało nam się pozyskać dodatkowe środki. Prosiłbym o zdecydowanie i ewentualną wpłatę dzisiaj, ponieważ nie dam głowy, że środki z dotacji nie wyczerpią się jak będzie dużo chętnych. W pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymają zuchy chodzące na zbiórki i mające opłacone składki. Wraz w wpłatą proszę podać obowiązkowo rozmiar. Rozmiarówka jest dostępna tutaj, a większe rozmiary tutaj.
 • Proszę o uregulowanie składek za II kwartał 2018 roku.

Ogłoszenia 30.04.2018

 • BIWAK: Plecaki przynosimy do LABIRYNTU o godzinie 10:00 (parking z tyłu RCK – mapka). Po obchodach będziemy samochodami przewodzić osoby na biwak, jeśli jakiś z rodziców chciałby pomóc, to prosimy o kontakt. Miejsce biwaku tutaj. Powrót w niedzielę. Tutaj jest propozycja dla rodziców, aby wspólnie o 12;00 uczestniczyć w Mszy w kościele w Rudach, po której biwak się zakończy. Wtedy można pozostać sobie w Rudach na zakończenie majówki (można pospacerować po parku czy odwiedzić kolejkę wąskotorową). Pozostałe osoby postaramy się przetransportować do Raciborza.
 • SPŁYW: Spotykamy się o 9:30 na tamie w Rudach (mapka). Kierowcy wysadzają pasażerów i jadą do Kuźni (w samochodzie najlepiej zostawić rzeczy, które mogą się zmoczyć, wziąć buty, które można zamoczyć). Samochody zostawiamy tutaj. Spływ powinien zakończyć się około 15:00. Potem przejeżdżamy na miejsce biwaku na ognisko. Można wcześniej przyjechać po dziecko na miejsce biwaku i stamtąd do Rud, co ułatwi nam transport dzieci. Ma być ciepło w sobotę, dlatego warto posmarować się czymś na słońce.
 • OGNISKO: Około 15:00-16:00 będziemy robić ognisko i kiełbaski (z racji temperatury, postaramy się po spływie podskoczyć do Biedronki w Kuźni i kupić dla każdego kiełbasę plus chleb i jakieś napoje – będzie można się dorzucić do tych zakupów później, ale nie wymagamy tego). Ma być ciepło w sobotę, dlatego warto wziąć koc, kąpielówki, ponieważ miejsce biwaku jest nad rzeką. Miejsce biwaku tutaj.

Ogłoszenia 26.04.2018

 • Zbiórki: Jutro, tj. 27 kwietnia zbiórki zuchowej nie ma, ponieważ muszę jechać na odprawę chorągwi, która jest obowiązkowa. 4 maja zbiórki nie ma, ale zapraszamy w sobotę, 5 maja na miejsce biwaku harcerzy i starszych zuchów, gdzie po spływie będzie ognisko oraz gry i zabawy. Biwak odbędzie się za wioską Biały Dwór, mijamy przystanek PKS (jadąc od strony Rud) i przed mostem skręcamy w prawo w drogę leśną obok długiej łąki. Mapka tutaj. 11 maja zbiórka odbywa się normalnie przed domem katechetycznym, natomiast w sobotę, 12 maja pojedziemy do Obory (rekompensata za brak jutrzejszej zbiórki). Informacje o wycieczce do obory pojawią się tutaj w okolicach 7-8 maja (ponieważ rozkład autobusów ciągle się zmienia…)
 • Obchody 3 maja. Spotykamy się w mundurach o 10:20 na skwerze Pieczki, o 11:00 Msza św., a po niej przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich w parku Zamkowym. Całość powinna zakończyć się po godzinie 13:00. Za uczestnictwo w obchodach zuchy otrzymują sprawność „Strażnik pamięci narodowej”.
 • Biwak: Ponieważ zbiórki jutro nie ma to, jeśli jakiś zuch z 3 lub 4 klasy chciałby jeszcze jechać, proszę o wpłatę na konto, które jest podane w karcie na biwak dostępnej jest tutaj. Również proszę o informację, że dziecko jedzie, zgodę można oddać w chwili wyjazdu. Ponieważ zmieniło się miejsce biwaku, szczegółowe informacje odnośnie wyjazdu zostaną podane wkrótce. Informacje o spływie pojawią się wkrótce.
 • Kolonia. Poniżej przekazuje wszystkie informacje związane z kolonią od komendanta. Od siebie dodam, że kolonia zaczyna dziecko już uczyć samodzielności, co myślę, że jest ważne w dzisiejszym świecie. Dodatkowo na kolonii zuchy obcują z naturą, gdzie komórka, komputer czy telewizor znikają, a zuchy nawet nie czują potrzeby korzystania z tych rzeczy. Myślę, że kwota jest również bardzo atrakcyjna. Na kolonii zuchy śpią w normalnych łóżkach, domkach, otrzymują gotowe posiłki, więc nie jest to obóz harcerski, jednak ważne jest, aby zuch potrafił zadbać o siebie, o czym więcej można przeczytać poniżej. Liczę na wyjazd co najmniej szóstki od nas, chociaż na razie sygnały mówią o tym, że będzie to o wiele mniej. Jeśli tak się stanie, wtedy to stawia pod znakiem zapytania kolejny taki wyjazd, ponieważ mam własną działalność, a zatem za czas poświęcony kolonii nikt mi nie zwraca pieniędzy jakie mogłem zarobić (a ZUS się sam nie zapłaci…). Wszyscy wychowawcy i kierownik kolonii nie pobierają za swoją pracę żadnego wynagrodzenia, jest to nasza praca społeczna, dlatego wyjazd kosztuje 900 zł, a nie 1800 zł. Dodatkowo potem jadę jako komendant na obóz (bo cierpimy wiecznie na braki kadrowe), a zatem mam miesiąc z ZHR. Oczywiście nie narzekam, ale chciałbym, aby skorzystano z takiej okazji jak jest szansa, a moje poświęcenie było warte przysłowiowej świeczki. Jeśli zuch kończy 4 klasę i uważają Państwo, że kolonia nie będzie dla niego atrakcyjna, wtedy można jechać na obóz (więcej informacji tutaj), ale wcześniej prosiłbym o porozmawianie ze mną, wyjaśnię dokładnie jak taki obóz wygląda. Można dzwonić lub porozmawiać po zbiórce zuchowej.Termin: 23.06. wieczór – 06.07. ranek (podróż wynajętym autokarem).Miejsce: Ośrodek ZHR Ząbie Woj. Warmińsko-mazurskie, położony nad pięknym i czystym jeziorem Łańskim. Ośrodek położony jest w lesie. Zuchy będą zakwaterowane w domkach 3 i 5 osobowych. Na terenie Ośrodka jest jadalnia, kąpielisko i 4 miejsca z zadaszeniem na wypadek niepogody. Ośrodek zatrudnia dwóch Ratowników WOPR, oraz Opiekę Medyczną.Wpłaty: sugerowana kwota – 800/900 zł, wysokość kwoty jest dobrowolna – chcemy aby każdy Zuch niezależnie od statusu materialnego mógł pojechać, dlatego ostateczną kwotę proszę ustalać z drużynowym Gromady.Do 10 czerwca na konto należy wpłacić całość deklarowanej kwoty. Numer konta zostanie podany, jak tylko go uzyskamy.
  Najlepiej zapłacić całość jak najszybciej – tak będzie najsprawniej. 200 zł z każdej wpłaty traktujemy jako zaliczkę bezzwrotną, ponieważ przed kolonią będą kupowane materiały programowe.
   
  Karty uczestnika: oddajemy do 12.05. wzór karty. W razie zbyt dużej ilości chętnych, kwalifikować się będą zuchy wg. terminu złożenia karty, następnie wg. kryterium starszeństwa.

  Kolonia to czas gdzie zuchy stają się samodzielne i uczą się w boju nowych umiejętności, lecz niektóre rzeczy – choć w stopniu podstawowym – muszą mieć opanowane:
  ZUCH KTÓRY NADAJE SIĘ NA KOLONIĘ TO ZUCH KTÓRY:
  • Zdaje sobie sprawę że jedzie na 2 tygodnie z dala od domu i rodziców, potrafi się obejść bez codziennego dzwonienia do rodziców (częste telefony do rodzica podłamują psychicznie zucha, przez co spada morale całej grupy). Jeżeli są jakiekolwiek przesłanki ku temu że dziecko jeszcze nie jest gotowe – proszę nie zmuszać go do wyjazdu. Miejsce kolonijne jest w środku lasu, zuchy będą spać w oddzielnych domkach – jest to wielka atrakcja, lecz również trzeba wziąć pod uwage przygotowanie psychiczne swojego dziecka.
  • Wie że codziennie trzeba zmieniać bieliznę i wie jak segregować i składować „brudy”.
  • Potrafi zorganizować swoje miejsce przy łóżku – pościelić łóżko, poukładać swoje rzeczy, wie jakie ma ubrania i potrafi ubrać się stosownie do potrzeby.
  • Potrafi się sam załatwić (wie jak postępować w sytuacjach kryzysowych), umie się umyć – wie do czego służy mydło, zdaje sobie sprawę z potrzeby higieny, prał ręcznie. Wie że jak ma skarpetki na nogach, to nie powinien chodzić w nich po łazience, lub innych miejscach.
  • Wie jakie zasady obowiązują podczas wspólnego spożywania posiłków.
  • Potrafi sprzątać – zamiatać, wycierać kurze.
  • Nade wszystko wie że jak tylko ma jakiś problem, ma zwracać się do Druhów, ponieważ rodziców nie ma na miejscu, a kiedy Druh nie wie o czymś, to siłą rzeczy nie zareaguje.

  lista potrzebnych rzeczy:
  – piżama + śpiwór + prześcieradło;
  – bielizna: majtki, skarpetki, koszulki- w zupełności wystarczy 6 par – będziemy w połowie robić „Wielkie Pranie” – rodzic który nigdy nie robił z dzieckiem ręcznego prania płaci podwójnie za kolonię;
  – slipy kąpielowe;
  – spodnie: długie mundurowe, dresy, krótkie – najlepiej gładkie w kolorze zielonym, żeby można było je też do munduru założyć;
  – polar x2;
  – kurtka + ponczo przeciw deszczowe;
  – KOSZULKA GŁADKA (aby była w wyraźnie większym rozmiarze niż zuch – „jak po starszym bracie”)- kolor biały – gładki;
  – przybory do mycia (najlepiej szare mydło- będziemy nim również prać), ręcznik;
  – krem z filtrem, aerozol na komary i kleszcze;
  – mały plecak na wycieczkę;
  – mundur (bluza,czapka, chusta);
  – wygodne pełne buty (adidasy), klapki, kalosze;
  – podbita legitymacja szkolna;
  – scyzoryk/nożyk do patyków, latarka;
  – PODPISANE leki Zucha wraz z PODPISANĄ, dokładną i prostą informacją jak i kiedy je zażywać;- słodycze w osobnym worku – będziemy je zbierać do wspólnej puli gromady i dzielić się nimi wśród zuchów. Oprócz tego każdy zuch będzie codziennie dostawał na powiedczorek owoce;
  – kieszonkowe 20 zł- wystarczy w zupełności – nie ma tam za bardzo sklepów, chyba że bobry czymś handlują bez zezwolenia…;
  – nie zachęcamy do zabierania telefonów komórkowych, oraz innych urządzeń. Zuchy będą mogły dzwonić z telefonów kadry. Jeżeli jakiś Zuch będzie miał ze sobą telefon – będzie on przechowywany u drużynowego. Zuchy będą dostawać telefony na ciszy poobiedniej.

  Jest plan aby na kolonia dała każdemu zuchowi koszulkę polo, która będzie używana jako mundur polowy. Do koloni również zostaną uszyte Zuchowe wodoodporne kurtki. Koszt kurtki to 150 zł. Jest to stosunkowo dużo, lecz będą bardzo wysokiej jakości – tak aby służyły jako „przechodnie” z dzieciaka na dzieciaka, więc jest to inwestycja, która się zwróci. Zachęcamy do nabywania kurtek.

  Prosimy aby każda rzecz była wyraźnie podpisana – każde majtki, każda skarpetka , szczoteczka, pojemnik. Mogą to być inicjały, bądź nazwisko – ważne żeby było niepowtarzalne i żeby Zuch wiedział jak ma podpisane. Co znalezione, nie podpisane i bez właściciela raczej już nie wróci z koloni.

  Jeżeli Państwo mają jakieś pytania i potrzebujecie się spotkać, bądź porozmawiać telefonicznie – proszę o kontakt:

  Komendant Koloni (Kierownik Wypoczynku): harcmistrz Konrad Nycz – tel. 723 897 051, konrad.nycz@zhr.pl

Ogłoszenia 20.04.2018

 • Ogłoszenie o wycieczce do Obory miało być w niedzielę, ale w sobotę skręciłem kostkę i nie wiedziałem czy dojdę do siebie do soboty, dlatego się wstrzymałem. Chodzić już potrafię, ale też nie mogę szaleć.
 • Zbiórka: Sobota, 21 kwietnia o 9:35 na przystanku autobusowym obok DYWYTY (plac Konstytucji 3 Maja), autobus odjeżdża o 9:48. Ewentualnie można dziecko przywieźć około 10:15 na parking przed Oborą (będziemy tylko przez niego przechodzić w stronę Zaczarowanego Ogrodu)
  Koszt: 5 zł (warunek udziału w wycieczce to opłacone składki do I kwartału 2018 roku)
  Co zabrać? Kanapki, coś do picia, coś słodkiego (proszę jednak z tym nie przesadzać jeden batonik wystarczy), wygodne buty, mundur polowy (zielona koszulka, chusta zuchowa i czapka baseballówka), spodnie do pobrudzenia, podbita legitymacja szkolna.
  Powrót: Wyjazd z przystanku obok Auchan 12:58, wysiadamy na przystanku na Placu Konstytucji 3 Maja (po przeciwnej stronie niż wsiadaliśmy) o 13:13. Można próbować odebrać dziecko z przystanku w Auchan, ew. czekać na parkingu będziemy przechodzić tam w drodze na przystanek ok. 12:30-12:40.
 • Biwak. Zuchy w trzeciej i czwartej klasie mogą wziąć udział w biwaku, jednak podkreślam, że warunki są harcerskie: mycie w rzecze, kanapki przygotowywane przez służbę kuchenną bez zbierania preferencji kto co lubi (nie ma marudzenia), karność i dyscyplina (musztra, pompki za spóźnianie się na apel). Wszystkich natomiast zapraszamy na ognisko po spływie. Niestety miejsca na spływ się już skończyły 🙁 Karta na biwak dostępna jest tutaj.
 • Ogłoszenia 06.04.2018
 • Zbiórki: 13 kwietnia zbiórki nie będzie. Od 20 kwietnia zbiórki będą odbywać się normalnie. W sobotę, 21 kwietnia planujemy wyjazd albo do Obory, ponieważ raciborskie lasy są zamknięte po zeszłorocznej nawałnicy. Wyjazd będzie w godzinach porannych, powrót przed południem. Konkretne informacje pojawią się tutaj i na grupie na Facebooku do 15 kwietnia. Warunek udziału: opłacone składki zuchowe do I kwartału 2018.
 • Spływ kajakowy: Zapraszamy zuchy i rodziców na spływ kajakowy w sobotę, 5 maja z Rud do Kuźni Raciborskiej. Koszt od osoby to 20 zł, kajak mieści dwie osoby. Można pojawić się całą rodziną. Dopływamy do miejsca biwaku, a tak ognisko z kiełbaskami, zabawy i integracja. Jesteśmy fajni, więc warto 😉 Więcej informacji tutaj. Ponieważ musimy podać do niedzieli orientacyjną liczbę kajaków, prosiłbym zainteresowane osoby o informację zwrotną ile osób by od Państwa się pojawiło na spływie.
 • Biwak i softshelle: Od 3 do 6 maja będzie biwak pod namiotami w Kuźni Raciborskiej (spływ jest w trakcie biwaku), w którym mogą uczestniczyć zuchy. Jednak biwak jest pod namiotami (śpimy w śpiworach na karimatach), myjemy się w rzece, więc warunki są takie bardziej harcerskie, dlatego tutaj Państwo najlepiej ocenią czy dziecko da radę. Zuchy z czwartej klasy powinny sobie bez problemu poradzić. Na biwak otrzymaliśmy dotację, więc każdy uczestnik dostanie softshell, który będzie naszym środowiskowym nakryciem wierzchnim (prawdopodobnie będzie wyhaftowane ZHR na piersi, plus rzep na ramieniu do przyczepienia plakietki środowiska). Koszt biwaku to 90 zł (transport, ubezpieczenie, wyżywienie, softshell). Jeśli jednak uważają Państwo, że zuch sobie nie poradzi, wtedy zapraszamy na sam spływ. Jeśli na biwak nie pojedzie 30 osób, wtedy osoby, które pojawią się na spływie również będą mogły otrzymać softshell za dopłatą 100 zł, czyli 50% ceny. Koszt samego softshella będzie oscylował wokół 200 zł. Kurtki będzie można używać również codziennie, np. do szkoły itp.
 • Obóz i kolonia: Kolonia odbędzie się albo od 22.06 do 02.07 albo od 24.06 do 04.07, bowiem takie terminy mają wolne ośrodki. Decyzja ma zapaść do końca przyszłego tygodnia. Jak będą znane konkrety, wtedy zorganizuję spotkanie informacyjne. Warunki są podobne do zielonych szkół, czyli śpimy w murowanym budynku, posiłki są gotowe, a zuchy mają cały czas zajęcia, nie są pozostawione samemu sobie, co jest spotykane na niektórych komercyjnych wyjazdach. Koszt nie powinien przekroczyć 800-900 zł. Jak organizowałem kolonię zuchy od drugiej klasy wzwyż spokojnie dawały radę, a była to dla nich pierwsza lekcja samodzielności (musiały pilnować porządku, sprzątać wspólnie salę, mieć poukładane ubrania, była punktacja itp.). Oczywiście każdemu zdarzało się tęsknić za rodzicami, ale było to zazwyczaj chwilowe i w czasie przerw poobiednich jak zuchy muszą leżeć w łózkach 😉 Chciałbym, aby na kolonię pojechało minimum 6 zuchów, ale mamy na chwilę obecną dziesięć miejsc. Jeśli chodzi o zuchy, które we wrześniu pójdą do piątej klasy, to mogą oni jechać na obóz harcerski, przy czym warunki są bardziej spartańskie, ale za to przygoda większa (w 2015 zuchy z czwartych klas pojechały na obóz i dały radę, więc nie jest to nic strasznego). Jednak tutaj decyzję pozostawiam Państwu, jednak warto gdzieś dziecko na wakacje posłać, aby już zaczęło uczyć się samodzielności, bo w dzisiejszym świecie myślę, że jest to bardzo ważne. Zdjęcia z obozów można znaleźć tutaj, tutaj i tutaj. Zdjęcia z miejsca tegorocznego obozu (jest tam pięknie, bo byłem i widziałem) są tutaj, a dokładne informacje tutaj. Na obu wyjazdach będę obecny. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
 • Cały czas zbieram zamówienie na ewentualne mundury, bowiem zamówienie będzie składane gdzieś w połowie kwietnia. Koszt to 92 zł (tabela z wymiarami tutaj).

Ogłoszenia 23.03.2018

 • Zbiórki: 30 marca zbiórki nie ma, 6 kwietnia zbiórka się odbędzie, 13 kwietnia zbiórki nie będzie. Od 20 kwietnia zbiórki będą odbywać się normalnie
 • Składki: Prosiłbym o uregulowanie składek do I kwartału 2018 roku. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.
 • Na jednej z ostatnich zbiórek ktoś musiał wziąć przez pomyłkę czapkę basebolówkę zuchową Bartkowi, dlatego proszę sprawdzić czy ktoś nie ma dwóch i przyniesienie jej na kolejną zbiórkę.
 • Mundury: Zakup munduru to 92 zł (tabela z wymiarami tutaj). Do tego baseballówka z wilczkiem, które mam, koszt to 25 zł. Oprócz tego posiadam pierścienie do chust, których koszt to 5 zł. Chustę zuch dostaje za darmo jeśli na nią zasłużył i ma opłacone składki zuchowe. Chciałbym zrobić zamówienie po świętach tak, aby mundury przyszły na zbiórkę 6 kwietnia, więc jakby ktoś chciał kupić mundur, to proszę o kontakt najpóźniej do 3 kwietnia. Mundur jest taki sam jak harcerski, więc po przejściu do drużyny nie trzeba kupować nowego.
 • Gorąco zachęcam do dołączenia do grupy na facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w naszym środowisku. Można tego dokonać tutaj.

Ogłoszenia 20.02.2018

 • 23 lutego zbiórki nie ma, kolejna zbiórka 2 marca o 17:00.
 • Składki: Prosiłbym o uregulowanie składek za I kwartał 2018 roku, ponieważ jeśli opłacimy składki w dwóch ratach za cały rok, to zamiast 42 zł, „wyżej” zapłacimy jedynie 30 zł za kwartał od zucha, a tym samym 12 złotych zostanie w gromadzie. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.
 • Kolonia zuchowa: Kolonia zuchowa w tym roku będzie w dniach 24.06 – 06.07. Obecnie trwają poszukiwania miejsca, koszt ok. 800 zł (wszystko zależy od ceny za miejsce, ale nie całość nie powinna przekroczyć 1000 zł). Na kolonię jadą zuchy z całego województwa śląskiego, około 150-160 osób. Na naszą gromadę na razie przypada 10 miejsc, dlatego prosiłbym o informację zwrotną kto byłby zainteresowany, aby w razie konieczności próbować załatwić dodatkowe miejsca. Kolonia jest zwieńczeniem CAŁOROCZNEJ pracy zucha, więc przy przydziale miejsc w pierwszej kolejności decyduje udział zucha w zbiórkach (i mam tutaj nieusprawiedliwione nieobecności). Kolonia zuchowa to nie kolonia organizowana w celu zarobkowym, dzieci mają cały czas zajęcia i nie są pozostawione same sobie. W celu dodatkowych informacji zapraszam przed lub po zbiórce.
 • Sprawność ogrodnika, aby ją zdobyć trzeba pokazać zdjęcie wyhodowanej fasolki.
 • Na ostatniej zbiórce ktoś musiał wziąć przez pomyłkę czapkę basebolówkę zuchową Bartkowi, dlatego proszę sprawdzić czy ktoś nie ma dwóch i przyniesienie jej na kolejną zbiórkę.

Ogłoszenia 26.01.2018

 • 2 lutego zbiórka odbywa się normalnie o 17:00, 9 lutego odbędzie się wieczór filmowy (można zabrać napój i jakieś przekąski). Akcje przygotowane na ferie można znaleźć tutaj. W komentarzach do tego posta będą podawane szczegóły wraz z informacjami czy zuchy mogą również się pojawić.
 • Sprawności, których wymagania podałem we wcześniejszych ogłoszeniach można zdobywać do 2 lutego.
 • Mundury: Zakup munduru to 92 zł (tabela z wymiarami tutaj). Do tego baseballówka z wilczkiem, które mam, koszt to 25 zł.

Ogłoszenia 8.12.2017

 • Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj. Prosiłbym o ich uregulowanie, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.
 • Na sprawność „Astronoma” trzeba przynieść pokolorowanego Kopernika z uzupełnionymi zdaniami (do pobrania tutaj)
 • Jeżeli zuch nie był na zbiórce 1 grudnia, wtedy, aby zdobyć sprawność „Bajarza” musi wymyślić swoją bajkę i mi ją przynieść

Ogłoszenia 1.12.2017

 • Za tydzień, 8 grudnia zbiórki nie będzie. Ostatnia zbiórka w tym roku odbędzie się w piątek, 15 grudnia. Pierwsza zbiórka w nowym roku odbędzie się w piątek, 12 stycznia.
 • Wigilia środowiska odbędzie się w sobotę, 16 grudnia o 17:00. Zapraszamy rodziców i zuchy, ponieważ harcerze planują przygotować potrawy, dlatego musimy wiedzieć ile osób mniej więcej się pojawi. W związku z tym proszę o potwierdzenie obecności do 10 grudnia poprzez SMS.
 • Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj. Prosiłbym o ich uregulowanie, w przypadku wątpliwości lub braku hasła proszę o kontakt.
 • Na sprawność historyka każdy zuch powinien przynieść mi uzupełnioną krzyżówkę, którą otrzymał na zbiórce. W przypadku zgubienia można ją ściągnąć tutaj.
 • Bluzy mundurowe, informacja o zakupie bluz mundurowych zostanie podana w piątek, 8 grudnia na tej stronie, dlatego proszę ją odwiedzić. Bluza mundurowa jest potrzebna, aby zuch mógł przyszywać sobie sprawności i zostać przyjętym do gromady.

Ogłoszenia 3.11.2017

 • Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj. Prosiłbym o ich uregulowanie, w przypadku wątpliwości proszę o kontakt.
 • Mundury. Jeśli ktoś jest zainteresowany mundurem, to prosiłbym o zapoznanie się z wymiarami tutaj (na dole). Zachęcam do zakupienia nieco większego rozmiaru, ponieważ dzieciaki szybko rosną. W przypadku przejścia do harcerzy mundur pozostaje taki sam. Koszt to 89 zł, zbieram wpłaty do 10 listopada. Mundur jest o tyle ważny, ponieważ na nim przyszywa się wszystkie sprawności oraz przypina znaczek zucha. Do tego dochodzi czapka basebalówka (link), a jej koszt to 22 zł. Chustę zuch otrzymuje jak zasłuży (finansowana jest ze składek).
 • Plan zbiórek: 10 listopada zbiórka się odbywa, dodatkowo 11 listopada są miejskie obchody Odzyskania Niepodległości. Zbiórka o 10:00 na skwerze Pieczki, o 10:30 Msza św. i potem przejście kolumną pod pomnik Matki Polki. Tam oficjalnie kończymy. Zachęcam później udać się z dziećmi na ul. Długą, gdzie nastąpi zakopanie kapsuły czasu. Za uczestnictwo w uroczystościach przyznawana jest sprawność „Strażnik Pamięci Narodowej”.

Ogłoszenia 12.06.2017

 • Plan zbiórek do wakacji: zbiórki odbędą się jeszcze 16 i 23 czerwca. Zbiórka 23 czerwca będzie ostatnią zbiórką, kolejne od września.
 • Wyjazd do Szymocic planowany na 17 czerwca połączony z biegiem na gwiazdkę. Zbiórka w sobotę o 7:25 przed kasami PKP, powrót około 13. Tutaj prośba do rodziców, ponieważ muszę tam zostać dłużej z powodu mojej funkcji jako komendanta, o zgłoszenie się jakby była możliwość odbioru ich o 13:00 (zwrócę koszty paliwa, miejsce zbiórki tutaj). W przypadku braku rodziców, którzy się podejmą odbioru, powrót 13:17 przed kasami PKP. Koszt 10 zł (w przypadku braku legitymacji – 15 zł). Należy zabrać: coś do zjedzenia, picia, ważną (podbitą) legitymację szkolną, mundur zuchowy (czapka z daszkiem, bluza + chusta, mundur można schować do plecaka, a ubiorą go w chwili biegu na gwiazdkę, ile gwiazdek zuch ma przyszyty na mundurze świadczy o tym na jaką biegnie, czyli jak ma * naszytą, wtedy biegnie na **). Zgoda na wyjazd do pobrania tutaj. Warunkiem wyjazdu jest opłacenie składek za III kwartał, który się rozpoczyna w wysokości 50 zł. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj. Prognoza zapowiada deszcz, więc jeśli w sobotę będzie padać wyjazd odbędzie się 23 czerwca (dlatego w zgodzie proszę nie uzupełniać daty, aby nie trzeba było drugi raz jej wypisywać)
 • Wymagania na gwiazdkę:
  znajomość Prawa i Obietnicy Zucha
  – znajomość położenia, barw, godła i hymnu Polski
  – znajomość drzew i krzewów po liściach,
  – umiejętność przyszycia guzika, wyszycia litery,

Ogłoszenia 1.05.2017

 • W związku z tym, że na udział w zlocie zadeklarowała mi udział trójka zuchów (Michał S., Michał K i Tomek), na tę chwilę wyjazd nie odbędzie się. Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany, to proszę o pilny kontakt, aby coś zdziałać na zlocie musiałoby być przynajmniej 6 zuchów.
 • W środę, 3 maja, jak co roku bierzemy udział w obchodach 3-ego Maja. Zbiórka na skwerze Pieczki (obok kościoła farnego) o 10:20, zakończenie około 13 pod pomnikiem Powstańców Śląski. Po obchodach na zamku odbędzie się Piknik z Ułanami oraz będzie darmowa grochówka (szczegóły). Można wybrać się z dzieckiem jak pogoda dopisze.
 • Kolejna zbiórka bez zmian, czyli w piątek, 5 maja, o 17:30.

Ogłoszenia 21.04.2017

 • W dniach 19-21 maja planowany jest zlot Górnośląskiej Chorągwi Harcerzy w Wiśle Wielkiej obok Pszczyny, w Harcerskim Ośrodku Wodnym (link). Zuchy również są na ten zlot zaproszone, jednak udział musiałby się wiązać z Państwa pomocą. Harcerze jadą pociągiem, a ja musiałbym z nimi pojechać jako opiekun. Zuchy raczej nie poradzą sobie z podróżą pociągiem z ciężkim plecakiem, w związku z tym udział byłby uzależniony od tego czy któryś z rodziców własnym samochodem zadeklarowałby się zawieźć zuchy (najlepiej jakby część zawiozła, a część odebrała dzieci). Zuchy będą nocować w środku na łóżkach (potrzebny będzie śpiwór), w budynku są prysznice i umywalki, kuchnia, jadalnia i świetlica. Koszt udziału to 55 zł (w tym ubezpieczenie, nocleg oraz dwa obiady – w sobotę i niedzielę) oprócz tego trzeba zabrać prowiant na śniadania i kolacje. W piątek wyjazd po południu (tak dograny, abym równocześnie przybył z harcerzami). W zlocie będą uczestniczyć zuchy z innych miast. W przypadku deklaracji przewozu zuchów prosiłbym o kontakt (przez facebooka bądź SMS), równocześnie jeśli dziecko będzie jechać na zlot, to również proszę o informację zwrotną. Prosiłbym o decyzję do 25 kwietnia i wpłacenie kwoty na kolejnej zbiórce, 28 kwietnia, bowiem wpłaty na konto organizatora są do 30 kwietnia. W przypadku małej ilości chętnych wyjazd nie odbędzie się potrzeba min. 6 osób, aby cokolwiek zdziałać tam samodzielnie. W razie pytań proszę o kontakt.

Ogłoszenia 29.03.2017

 • W piątek zbiórka odbywa się normalnie. Dodatkowo w sobotę jedziemy z harcerzami do lasu w Szymocicach. Zbiórka w sobotę o 10:15 przed kasami PKP, powrót o 15:22 na dworcu PKP. Koszt 10 zł (w przypadku braku legitymacji – 15 zł). Należy zabrać: coś do zjedzenia + kiełbasa na ognisko, picia, ważną (podbitą) legitymację szkolną, mundur polowy (czapka z daszkiem, koszulka + chusta). Karta wyjazdu do pobrania tutaj. Warunkiem wyjazdu jest opłacenie składek za II kwartał, który się rozpoczyna w wysokości 50 zł. Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj.

Ogłoszenia 21.02.2017

 • W związku z tym, że w piątek, 24 lutego mnie nie ma, zbiórka odbędzie się w sobotę, 25 lutego, w dawnym klubie Labirynt (pod RCK na ul. Chopina, wejście od strony parkingu) od 10:00 do 11:40 (Mapa, gdzie to jest). W piątek, 3 marca zbiórka standardowo w domu katechetycznym od 17:30 do 18:50.
 • Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj. Prosiłbym o ich uregulowanie, w przypadku wątpliwości proszę o kontakt. W związku z tym, że przy opłaceniu składek za cały rok otrzymujemy rabat od okręgu (8,50 zł odprowadzamy do władz naczelnych, a nie 12 złotych za miesiąc od zucha), prosiłbym w miarę możliwości o opłacenie składek z góry do II kwartału 2017. Aby skorzystać z rabatu musimy zapłacić składki za cały rok (918 zł) do 31 marca (jeśli każdy opłaci za dwa kwartały to akurat starczy: 50 zł x 2 kwartały x 9 zuchów = 900 zł).
 • Powracamy do tematu bluz polarowych, prosiłbym w smsie lub mailem (a.tobiasz@zhr.pl) wysłać rozmiar bluzy dla dziecka, ponieważ będziemy starali się otrzymać wycenę (atrakcyjniejsze warunki). Prosiłbym o podanie wymiarów do soboty, 25 lutego, poniżej wymiary.

Ogłoszenia 30.11.2016

 • Przypominam, że zbiórka odbędzie się w sobotę, zbiórka na rynku o 10:00, a zakończenie w dawnym klubie Labirynt (pod RCK na ul. Chopina, wejście od strony parkingu) ok. 12:30 (Mapa, gdzie to jest).
 • W związku z tym, że muszę rozliczyć dwie dotacje, wyjazd do palmiarni w Gliwicach przekładamy na przyszły rok.
 • Ostatnie dwie zbiórki w tym roku 9 i 16 grudnia odbędą się o 16:30 do 17:25 w związku z odbywającymi się roratami.
 • Prosiłbym, aby każdy zuch przyniósł butelkę, np. po occie bez etykiety, którą zostawi w harcówce. W butelce każdy zuch gromadził swoje punkty zdobyte za mundur, obecność, aktywność na zbiórkach. Chciałbym, aby każdy dostarczył butelkę najpóźniej do 9 grudnia.
 • Wigilia harcerska odbędzie się w sobotę, 17 grudnia o godzinie 17:00 w domu katechetycznym. Zapraszamy zuchy, a także rodziców. Mile widziane jakieś ciasto lub napoje. Warto dołączyć do grupy ZHR Racibórz na facebooku (link tutaj), gdzie można być na bieżąco z wydarzeniami w naszym środowisku.

Ogłoszenia 23.11.2016

 • Druhna Angelika zaprasza zuchy, harcerzy i harcerki na bal tutaj więcej szczegółów: Jak wiecie dnia 26.11 odbędzie się zabawa o tematyce balu. Zaczynamy o 17:00 w salkach zuchy i harcerze nie muszą zapraszać harcerek, ale zuchy, harcerze jak i harcerki powinni się ubrać elegancko. Miło widziane jakieś przekąski, cista i napoje. Bez dobrego humoru nikt nie wejdzie. Zakończenie zaplanowano na 21:00, ale można podejść pod dzieci wcześniej.
 • Prosiłbym, aby każdy zuch przyniósł butelkę, np. po occie bez etykiety, którą zostawi w harcówce. W butelce każdy zuch gromadził swoje punkty zdobyte za mundur, obecność, aktywność na zbiórkach. Chciałbym, aby każdy dostarczył butelkę najpóźniej do 9 grudnia.
 • W piątek, 2 grudnia wieczorem mam spotkanie, dlatego zbiórka nie może się odbyć. Zbiórka odbędzie się w sobotę, zbiórka na rynku o 10:00, a zakończenie na rynku również na rynku ok. 12:30. Również, z racji cyklu morskiego chcielibyśmy zrobić wycieczkę do palmiarni w Gliwicach, gdzie są pawilony akwarystyczne. Wycieczka zaplanowana jest na sobotę, 10 grudnia. Wyjazd o 10:09 pociągiem, powrót o 15:18, przyjazd o 17:40 (czekamy w Kędzierzynie Koźlu godzinę w czasie przesiadki). Koszt to ok. 40 zł z podbitą legitymacją szkolną. Prosiłbym o wysłanie SMS lub kontakt poprzez facebooka czy są Państwo zainteresowani taką wycieczką.
 • Lista opłaconych składek jest dostępna tutaj. Prosiłbym o ich uregulowanie, w przypadku wątpliwości proszę o kontakt. Hasło zostało podane na karteczkach, które zuchy dostały na poprzedniej zbiórce.

Ogłoszenia 03.11.2016

 • W piątek, 11 listopada nie ma zbiórki zuchowej, ale zuchy mogą uczestniczyć w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Każdy zuch, który będzie uczestniczył zdobędzie sprawność „Strażnik pamięci narodowej”, a jeśli posiada tę sprawność, wtedy może zdobyć sprawność „Historyk” po wykonaniu dodatkowych zadań. Obchody rozpoczynają się zbiórką o 10:00 pod Kolumną Maryjną, o 10:30 jest Msza Św., a po niej przemarsz pod pomnik Matki Polki. Całość powinna zakończyć się po 13.
 • Do 11 listopada można zdobywać sprawność okolicznościową „Dziadek”. Wymagania znajdują się tutaj (zuchy realizują wymagania na *).
 • Przypominam o opłacie składek zuchowych za IV kwartał w wysokości 50 zł.
 • W piątek, 18 listopada, prawdopodobnie nie będzie zbiórki zuchowej, ale informację tą potwierdzę do 11 listopada.
 • Planujemy zamówić polary dla zuchów, abyśmy wyglądali jednolicie. Jest bardzo ciepły, planujemy kolor zielony (o ile jest wzór bez jelenia na piersi). Tutaj mogą państwo zobaczyć ten polar. Zbieram po 59 zł wraz z rozmiarem podanym na tej stronie.

 

//]]>