Życzenia Wielkanocne komendanta związku drużyn
16 kwietnia 2017
Pokaż wszystko

W sobotę, 22 kwietnia, Raciborski Związek Drużyn Harcerzy zorganizował II Turniej Zastępów, w czasie którego prawie 60 harcerzy i harcerek rywalizowało w różnych konkurencjach.

Tym razem turniej odbył się w lasach nieopodal Kuźni Raciborskiej punktualnie o godzinie 8:00, a uczestniczyły w nim zastępy harcerek i harcerzy z Raciborza oraz Wodzisławia. Zastępowy w trakcie pierwszego zadania musiał poprowadzić jak najciszej członków swojego zastępu, którzy mieli zawiązane oczy, na miejsce apelu. W czasie drogi w różnych miejscach byli rozstawieni punktowi, którzy szeptali różne części kodu jaki trzeba było przekazać po dotarciu na miejsce.

Po apelu rozpoczynającym turniej zastępy udawały się do różnych punktów, gdzie wykonywali różne zadania, wykorzystując posiadaną wiedzę i umiejętności. Na punkcie z wiatrówką musieli wykazać się celnością, kiedy na punkcie z samarytanką prezentowali swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Oceniana była również wiedza z historii harcerstwa, a także jak zastęp radzi sobie z piosenkami. Na kolejnym z punktów trzeba było wbić gwoździe i przepiłować żerdkę na czas, a także rozstawić namiot turystyczny. Celnością można było również wykazać się na punkcie z łukami, gdzie trzeba było przestrzelić balon.

Jednak największe zainteresowanie budził punkt z węzłami, gdzie zastęp musiał budować most linowy w trakcie jak zastępowy wykonywał konkurencję sprawnościową. Na początku musiał wspiąć się po linie do góry, po czym przechodził most linowy, równoważnię, którą stanowiła belka przymocowana za pomocą lin do drzew, po czym biegł z linką wokół drzew, przechodził po linie między dwoma drzewami i czołgał się. Dopiero po tym jak wykonał wszystko mógł pomóc zastępowi robić most linowy, po którym musieli przejść członkowie zastępu, aby zaliczyć zadanie.

W trakcie turnieju była przerwa na obiad, kiedy zastępy samodzielnie przygotowywały sobie posiłki. Posiłki również były oceniane przez komendanta turnieju. W czasie wykonywania zadań w lesie było również pięć punktów, w których znajdowały się kartki z różnymi symbolami. Punkty były zaznaczone na mapie terenu jaką dostał każdy z zastępów. Biorąc udział w tym „uproszczonym biegu na orientację” zastępy mogły zdobyć dodatkowe punkty. Oprócz tego w lesie zostały ukryte zagadki, a poprawne ich rozwiązanie również było punktowane.

Turniej zakończył się około godziny 19:00 uroczystym apelu w czasie którego zostali wyczytani zwycięzcy. I tak pierwsze miejsce zajął zastęp „Młot” (Wodzisław), drugie — zastęp „Żelazny” (zwycięzca z zeszłego roku, Wodzisław), a trzecie — zastęp „Dragoni” (Racibórz). Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody przygotowane własnoręcznie przez raciborskie harcerki.

Zobacz więcej zdjęć

pwd. Arkadiusz Tobiasz HO
pwd. Arkadiusz Tobiasz HO
Pełniący obowiązki komendanta Raciborskiego Związku Drużyn Harcerzy. Od 1999 członek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, od 2007 roku instruktor tejże organizacji. Obecnie również drużynowy 1 Raciborskiej Gromady Zuchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 17 =

//]]>