• 26 stycznia 1957 Pierwsza zbiórka 13 DH

Z inicjatywy Leona Konopnickiego i przy dużym poparciu i współudziale dyrektora technikum Antoniego Polańskiego, harcmistrza z dawnego harcerstwa, utworzono 13 Drużynę im. Zawiszy Czarnego.
  • 1957 Pierwszy obóz 13 DH

Pierwszy obóz 13 Drużyny Harcerskiej odbył się Chojnach nad rzeką Nidą niedaleko miejscowości Chęciny.
  • 29 kwietnia 1958 Nadanie sztandaru

13 Drużyna Harcerska otrzymała sztandar przy wsparciu finansowym raciborskiej "Betoniarni" (sztandar ten można podziwiać do dzisiaj).
  • 1958 Drugi obóz 13 DH

Drugi obóz drużyna miała w Kluczewsku nad rzeką Pilicą.
  • 1959 Trzeci obóz 13 DH

Na trzeci obóz drużyna pojechała do w Teofilowa koło Spały (był to podobóz Hufca Raciborskiego).
  • 1960 Nowy drużynowy

Drużynę przejął pwd. Jerzy Ziemkiewicz, jednak powodu matury musiał zrezygnować z funkcji, a zastąpił go hm. Ryszard Dyjakon (późniejszy założyciel raciborskiego ZHR)
  • 1961 Czwarty obóz 13 DH

Harcerze z 13 Drużyny Harcerskiej pod wodzą druha Ryszarda udali się na obóz w Sanoku.
  • 1962 Piąty obóz 13 DH

Harcerze obozowali w Długopolu, gdzie wszystkie namioty były podłączone światłem elektrycznym 24V.
  • 1963 Szósty obóz 13 DH

W tym roku harcerze z 13 Drużyny Harcerskiej obozowali wraz z Hufcem Racibórz w Istebnej.
  • 1964 Powołanie szczepu

Druh Ryszard Dyjakon założył w szkole Szczep „Orbita”, w którym działały trzy drużyny specjalnościowe.
  • 1966 Najlepsza drużyna

Harcerze (grupa elektryków) zakładali instalację elektryczną w domach mieszkalnych i ośrodkach kulturalnych w ramach operacji Frombork 1001 , gdzie zostali ocenieni jako najlepsza drużyna.
  • 1969 Obóz Szaflarach koło Zakopanego

• 1971 Obóz w Niestachowie koło Kielc

• 1972 Obóz w Jeziorowskiem na Mazurach

• 1973 Obóz w Międzybrodziu

• 1976 Nowy szczepowy

Rozkazem Komendanta Hufca Racibórz szczepowym Szczepu „Orbita” został phm. Jan Kalabiński.
  • 1990 Przejście do ZHR

rozkazem L4/90 Komendanta Górnośląskiej Chorągwi ZHR powstał Raciborski Związek Drużyn Harcerek i Harcerzy, w którego skład weszły trzy drużyny.
  • 5 października 1991 Powstanie RZDH

Rozkazem Naczelnika Harcerzy L10/91 powstaje Raciborski Związek Drużyn Harcerzy, a jego pierwszym komendantem zostaje hm. Ryszard Dyjakon.